3,2,1 Fight!: Konsol vs PC

586 görüntülenme
3,2,1 Fight!: Konsol vs PC

Herkesin yıllardır birbirini yediği, nice dostlukların bittiği, tansiyonların yükseldiği o konuyu biz de bir ele alalım dedik. Konumuz oyun için konsolun mu yoksa PC’nin mi öne çıktığı… Sakinleşin, önyargılarınızı bırakın ve bence bu yazıyı sakince okuyun. Ben fikrimi önyargı oluşturmamak adına, sonda söyleyeceğim. Bizim cümlelerimizden oluşan başlıklarla beraber bu ezeli rekabeti inceleyelim :

1.”Konsolun Ekskulusivleri (Exclusive) Var Abi Yea”

Öncelikle konsolu bir ele alalım. Konsol artılarıyla bakıldığında, exclusive diye adlandırılan o konsola özel çıkan oyunlarla öne çıkıyor. Örneğin Playstation cephesinden bakıldığında Uncharted , God of War , Gran Turismo ( ki bunlar gerçekten çok popüler oyunlar ) , Infamous , DriveClub , Killzone gibi oyunlar listenin başını çekiyor. Forza Motorsport , Halo , Dead Rising gibi oyunlarsa Xbox tarafının demirbaşları. Bu durum kendi aralarında da seçim zorunluluğu getiriyor tabii ikisini de alacak kadar zengin değilseniz.

2.”Ekran Kartı Ne Kadar Senin Haberin Var Mı?”

En çok duyulan sözlerden birine geldik. Haklı sayılabilecek cümlelerden biri mi ? Evet. Neresi doğru derseniz tüm oyunları maxlarda oynayacağım, Fps değerlerim havada uçacak gibi bir beklentinin 3000 TL’lik bir Gtx 1080 karşılığı var. Konsolların 1000 lira gibi fiyatlara alınabilecek olduğunu da unutmamak gerek.

Olayın diğer boyutuna baktığımızda ise konsolların yeni nesil modellerinde bile 1080p/60fps değerlerinin alınamaması, alınan oyunların çok az olması gibi bir olay var. 4K olayında ise , konsollarda fps değerlerinin diplerde olması da  büyük problem. PC için durum böyle değil. Sisteminiz iyiyse, 4K dünyasının içinde 60fps seviyesinde rahat rahat gezintiye çıkabilirsiniz.

3.”Pc’de Krek Yaparım, Keyfime Bakarım ( Bakma )”

Geldik sosyal mesaja. Korsana Hayır ! Diyerek başlayalım. Konsolda bilindiği üzere, kırılmadığı takdirde ( olağan bir durum ama son konsollarda : Ps4 Pro/Xbox One için bu olay oldukça zor ) korsan oyun oynayamıyorsunuz. Pc’de öyle değil. Özellikle torrent kaynaklı indirme, başka seçenekler aracılığıyla indirme gibi yollarla oyunlar indiriliyor indirilmesine ama offline ( çevrimdışı ) oynamaya MAH KUM SUN ! Aynı durum konsolda da böyle. Korsan oyunda online keyfini tadamazsın. Resmi güncelleme alamazsın. Storylerde bunalmak ve oyunların çöp olmasını istiyorsan buyurun korsana. Sosyal mesaj : Bizim için sunulan inanılmaz oyunların arkasında dev ekipler var ve para kazanıyorlar. Onların emeğine saygı duymak bile oyunları orijinal almak için yeterli bir sebep. Korsan Alma !

 4. “Oyuna 200 TL Verilmez O Benim 2 Aylık Harçlığım”

Doğru… Alınan vergiler sebebiyle ülkemizde oyunlar çok pahalı. Yakın tarihte satıcılara verilen yüklü miktarda para cezalarıyla az da olsa önlem alındı bu duruma. Popüler olmayan,eski oyunları 50 TL gibi bir fiyata almak mümkün. O oyunlar için yine de yüksek fiyatlar ama, ortalama duruma bakınca bu fiyatlar oldukça şaşırtıcı. Steam çapında düşünüldüğünde, oyun arşivi, oyun fiyatları, indirimler, kampanyalar diğer seçeneklerin çok fazla önünde ve avantajlı. Konsol olayında baktığımızda, Playstation’un online için zorunlu hale getirdiği ve genellikle dijital ve 60 TL altı oyunları hediye eden  bir Psn Plus üyeliği var. Aylık , 3 aylık ya da 12 aylık gibi paketler var aylık yaklaşık 10-30 TL arasında oluyor. Her ay 2 oyun ve oyunlarda ekstra indirimler sunan Plus, kullanıcılar tarafından her ay tepkilere maruz kalıyor çünkü oyunlar cidden kötü 🙁

Live Gold üyelik Xbox için oluyor ve Plus’a göre nispeten daha iyi oyunlar sunuyor. Fiyatı Plus gibi ne kadar uzun süreli aldığınıza göre 15-30 TL arasında geziyor.

Gelelim kişisel yorumlarıma. Ben bir konsol delisiyim. Hatta PS delisiyim. Kutulu oyunları oynayıp satabilme, televizyonda oynayabilme, stabil fps değerleri beni konsala bağlayan güzel özellikler. Oyun fiyatları gibi olumsuz çok özelliği olsa da sürekli ekran kartı yenileme isteği beni açıkçası çok korkutuyor. Ben konsol tarafında yer almakla beraber PC’nin sunduğu çılgın fps değerleri ve görsellik için de ayrı bir saygı duyuyorum. Konfigrasyon olarak baktığımızda da oyunların genellikle konsollar öncelikli kodlandığını ve daha sonra PC’ye uyarlandığını unutmamak gerek. Ek olarak PS4 Pro gibi yeni konsolların ( Pro için yenilenmiş demek daha doğru ) artık daha kısa sürelerde çıkması da konsol için korkutucu sebeplerden biri.

Güzel oyunlar.

 

Erhan Karaçakı

Selamlar, Akdeniz Üni. Halkla İlişkiler ve Tanıtım öğrencisi, oyun meraklısı

3,2,1 Fight!: Konsol vs PC (1 Yorum)

Yorum Yaz

  1. kardeşim nasıl bi fakirsiniz anlamıyorum ki ? Vereceksin parasını dizeceksin PC yi alacaksın kol çak baboş bi 4K TV al bi 144Hz Monitor Allah Bereket versin. Çok zor değil abi babandan bi 15bin lira borç alıyosun tüm problem has been solved 😀

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın