Akıllı Bileklik Nedir?

562 görüntülenme
Akıllı Bileklik Nedir?

Teknolojik aksesuarlar gün geçtikçe popülerliğini arttırıyor. Bu yazımda bileğinize takabileceğiniz bir teknoloji ürünü olan Akıllı Bilekliklerin detaylarını sizlerle paylaşacağım. Giyilebilir bir ürün olan akıllı bileklik ne işe yarar gelin yakından bakalım.

Akıllı bileklikler aslında iki temel amaca hizmet etmektedir. Bunlardan ilki, sağlıklı yaşam için kesinlikle vazgeçilmez olan spor. İkinci ve bana göre en önemlisi akıllı telefon bildirimleri. Ayrıca detayları vermeden küçük bir bilgiyi sizinle paylaşmak istiyorum. İlk çıkan akıllı bilekliklerde ekran bulunmuyordu. Yani bilekliğin verdiği verileri bileklik üzerinden görme şansınız yoktu. Verileri almak için bilekliği telefona bağlayarak, ilgili uygulamalar sayesinde görebiliyordunuz. Artık durum değişti. Yeni çıkan modellerde ekran bulunuyor. Bu ekran üzerinden gerekli bilgileri görebiliyorsunuz. Bu gerçekten akıllı bileklik kullanımını kolaylaştıran ve alınabilirliğini arttıran bir gelişme oldu.

Saat

Bütün akıllı bilekliklerde bulunan bir özelliktir. Bunu özellik olarak yazmam bile saçma. Fakat bilmeyen kişiler için yazma gereği duydum. Saatin kaç olduğunu merak ettiğiniz zaman bilekliğinize bakabilirsiniz. Kol saati kullanmayı sevmeyenler için güzel bir özellik.

Adım Sayma

Akıllı bilekliklerin vazgeçilmez özelliği adım sayma. Spora çıktığınız zaman bileğinize taktığınız akıllı bilekliğiniz ne kadar adım attığınızı hesaplayabiliyor. Ayrıca atmış olduğunuz adım sayısına göre de ne kadar kalori yaktığınızı telefona yüklemiş olduğunuz uygulama üzerinden rapor haline getirerek sunuyor. Spor yapanlar için çok güzel bir özellik olduğunu düşünüyorum. Spor sizin için vazgeçilmez bir aktiviteyse, kesinlikle akıllı bileklik satın almanızı tavsiye ederim.

Nabız Ölçer

Tuhaf, belki de çoğumuzun işine yaramayacak bir özellik. Akıllı bileklikler, altında bulunan küçük bir aparat sayesinde nabzınızı ölçebiliyor. Spor yaparken, yürürken ya da durağan hayatınızda nabzınızı merak ettiğiniz zaman bilekliğinize bakabilirsiniz. Ne kadar doğru ölçer orası tartışılır. Çünkü durmadan hareket halindesiniz. Bu özelliğin küçük bir dezavantajı var. O da akıllı bilekliğinizin pilini çok tüketmesi. Yanlış duymadınız, nabız ölçme özelliği bilekliğin şarjının hızlıca bitmesine neden oluyor.

Telefon Bildirimleri

Akıllı bileklikler, çağrı, SMS, WhatsApp mesajları gibi bildirimleri küçük ekranlarında gösterir. Bu ne gibi avantajlar sağlar kısaca bahsedeyim. Yolda yürürken, spor yaparken veya başka bir işle uğraşırken telefonunuza bildirim gelip gelmediğini öğrenmek için sadece bilekliğe bakmanız yetiyor. Fakat gelen çağrıların kimden geldiğini, mesajların kim tarafından size iletildiğini görme şansınız olmadığı gibi bu bildirimlere bileklik üzerinden yanıt vermek de mümkün değil. Akıllı bileklikler sadece, size bildirim gelip gelmediğinden haberdar olmanızı sağlıyor.

Akıllı Saat ile Farkları

Akıllı bilekliklerin akıllı saatlere benzediği düşünülse de ayrıt edici farkları bulunmaktadır. Akıllı bilekliğin yaptığı her şeyi akıllı saatler yapabilir. Fakat fiyatları akıllı bileklikler kadar uygun değildir. Akıllı saatlerin ekranları büyüktür. Ayrıca akıllı saatinize uygulama yükleyebilirsiniz. Gelen çağrıları cevaplayabilir, cihaz üzerinden mesaj yazabilirsiniz. Hatta bazı akıllı saat modellerinden oyun oynama şansınız bile vardır.

Bilekliklerin avantajı hem daha uygun fiyatlara satılmasıdır hem de şarjının daha uzun süreler gitmesidir. Ekranları fazla büyük olmadığı için bileklikler ortalama olarak 20 gün bekleme, 15 saat kullanım süresi sunmaktadır. Kabaca akıllı bileklik ve saat arasındaki en büyük ayırt edici farka ekran boyutu diyebiliriz.

Akıllı Bileklik Alınır mı?

Şahsen fiyatlarının çok fazla olmadığını göz önünde bulundurduğumda, niye alınmasın diyorum. Hele ki spor yapanların kesinlikle kaçırmaması gereken bir teknoloji ürünü olduğunu düşünüyorum. Saati gösteren, adımınızı sayarak ne kadar kalori yaktığınızı hesaplayan, nabzınızı ölçen ve telefonunuza gelen bildirimlerden sizi haberdar eden bir ürün bence alınır. Fiyatı da gerçekten uygun olan bileklikler, modelden modele değişen küçük farklılıklar gösterir.

Şu sıralar en çok satılan akıllı bileklik olan Xiaomi Mi Band 2 ürününü ele alacak olursak; yukarıda saydığım özelliklerin yanı sıra su geçirmeme sertifikasına sahip olduğunu söyleyebilirim. Ayrıca üründe titreşim özelliği bulunuyor. Size bildirim geldiği zaman titreşim uygulayarak haberdar olmanızı sağlıyor. Eğer akıllı bileklik almaya karar verdiyseniz, Xiaomi markasının ürettiği bilekliği almanızı şiddetle tavsiye ederim. Hem fiyatı uygun hem de fiyatına göre sundukları gerçekten iyi. Ürün hakkında daha detaylı bilgi için sitesini buradan ziyaret edebilirsiniz.

Buğra Soykan

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın