Akıllı Telefonlarda Kırılmaz Cam Kullanımının Önemi

826 görüntülenme
Akıllı Telefonlarda Kırılmaz Cam Kullanımının Önemi

Akıllı telefonlar hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline geldi. Evde, dışarıda, her an, her yerde kullanıyoruz. Akıllı telefonların gelişmesiyle birlikte konforu artırmak adına ekran boyutları da büyütüldü.  Başlarda 3-3.5 inç ekranlar büyük sayılırken şimdi 5.5 inç ekranlar normal olarak görülüyor. Ancak dokunmatik telefonların ekranları oldukça hassas. Ekran yüzeyinin geniş bir alanına uygulanan kuvvetlere karşı dayanıklılar, ancak kuvvetin yüzey alanını daralınca ekran basınca dayanamıyor, adeta tuzla buz oluyor. Maalesef akıllı telefonların ekranları çok hassas. Hassas olmaları çok kötü çünkü kocamanlar. Telefonu taşıdığınız cebinizde bozuk para bile bulunması telefon ekranında sinir bozucu bir çizik oluşturabiliyor. Burada haklı olarak şöyle bir tepki oluşuyor: 3000 TL verdiğim telefonun ekranı 1 TL bozuk parayla çizildi, yapacağınız ekranı…

Maalesef günümüzde en kaliteli markaların bile ekran dayanıklılığı oldukça kötü. Buna rağmen telefonu düz bir şekilde ekran üzerine düşürdüğünüzde yerde taş vs. yoksa ekran genelde çatlamaz, bunun sebebi başta bahsettiğim yüzey alanına dağılan kuvvetten kaynaklanıyor. Ancak yolda yürürken küçük bir taşın hızlı bir şekilde ekrana çarpmasıyla ekran paramparça olabiliyor. Bu noktada kırılmaz camlar devreye giriyor.

Kırılmaz camlar akıllı telefonlar piyasaya sürüldüğünden beri kullanılıyor. İsteğe göre kalınlığı değişebiliyor ve mm cinsiyle ifade ediliyor. Alt ve üst limitler standart olmamakla birlikte kırılmaz cam kalınlığı genellikle 0.20 mm ile 0.26 mm arasında değişiyor. Bu aralığın altında veya üstünde üretilen kırılmaz camlar da mevcut, ancak genellikle bu aralıktaki camlar tercih ediliyor.

Kırılmaz cam işe yarıyor mu?

Kırılmaz cam işe yarıyor ancak her şeyde olduğu gibi kırılmaz camın da telefonumuz üzerinde bazı istenmeyen etkileri oluyor. Kırılmaz cam ne kadar kalınsa telefon dokunmatiğine verdiği zarar o kadar fazla oluyor ve kullanım konforu da düşüyor. Zamanla ekranda leke, çizik, görüntüde bulanıklık yaptığı da biliniyor. Tabi bu bahsettiğim standart kırılmaz camlar için geçerli. Yüksek kalite kırılmaz camlarda bu bahsettiğim problemler minimize edilebiliyor. Ancak kaliteli kırılmaz camların fiyatları standartlara göre haliyle yüksek oluyor. Kalitesiz kırılmaz cam takacağınıza hiç takmayın daha iyi. Geçenlerde bir arkadaşımın başına geldi. Telefonunda kırılmaz cam vardı. Telefonu 1.5 metreden yere düşürdü, eline aldı, telefonu inceledi, kırılmaz cam sapasağlam duruyor. Derin bir oh çekti ve 1 saat sonra fark ettik. Telefonun iç camı çatlamış, ekranın değiştirilmesi gerekiyor. Bu olayın yaşanmasının sebebi kırılmaz camın kalitesiz oluşu. Eğer kırılmaz cam hasarı emseydi arkadaşım 300 TL’lik masraftan kurtulacaktı. Bu arada adı ‘kırılmaz cam’ olabilir, ama aslında kırılması için tasarlanmışlardır. Tabi bunu her dokunduğunuzda kırılacak anlamında söylemiyorum. Kırılmaz camın temel işlevi telefon ekranına gelen kuvveti yumuşatmak, minimize etmek, gamer tabiriyle tanklamaktır. Bazı durumlarda şiddeti tamamen karşılayamayabilir, bu sebeple çatlayabilir. Kırılmaz cam çatlar ancak eğer kullanılan materyal kaliteliyse telefon ekranına hiçbir şey olmaz. Burada dikkat etmeniz gereken kısım ise; çatlayan kırılmaz camı kesinlikle kullanmaya devam etmeyin! Kırılan veya çatlayan kırılmaz camlar telefonun ekranını zamanla çizeceği için bir an önce çıkarılmalı ve yenisi takılmalıdır.

Nasıl takılır?

En sinir bozucu şey kırılmaz camı telefona takma aşaması. Yaşayan bilir, camı tam ekrana oturtacak olursunuz bir bakmışsınız araya toz girmiş. Tekrar çıkart, tekrar tak, uğraşır durursunuz. Kırılmaz cam inceyse takarken ekranın yarısı küçük küçük hava kabarcıklarıyla dolar. Bütün gün takıp çıkararak o hava boşluklarını almakla uğraşırsınız. Bu gibi sorunlar genellikle aceleci davranmaktan kaynaklanır, sakin olun. Bu sorunları minimize etmek için bulunduğunuz ortam çok önemli. Takma işlemini klima, vantilatör gibi rüzgar yaratacak etkenlerin olmadığı bir yerde ve mümkünse masada yapın. Rüzgar olursa ekranı silmeniz bir şey ifade etmeyecek çünkü sağdan soldan gelen tozlar direk ekrana ve kırılmaz cama yapışacak. Ortamı hazırladıktan sonra telefon ekranını kırılmaz camın kutusundan çıkan peçeteyle güzelce silin. Tamamen temiz olduğunu gördüğünüzde yavaşça kırılmaz camın jelatinini çıkartın ve ekranın üst veya alt kısmından başlayarak kademeli olarak yapıştırın. Elinizi çok hızlı hareket ettirmeyin çünkü en ufak hava akımında ekranla kırılmaz cam arasına toz girip başarısız olmanıza sebep olabilir. Yavaşça kırılmaz camı takın ve arada kalan hava kabarcıklarını da ekranın yan taraflarına doğru iterek işlemi sonlandırın. Umarım yardımcı olmuşumdur. Eklememi istediğiniz bir şey olursa yorumda belirtebilirsiniz.

Oğuzhan Metin

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın