Asus ROG-GR8-II İnceleme

597 görüntülenme
Asus ROG-GR8-II İnceleme

Laptoplar ne kadar kaliteli olsa da oyunlarda optimum performansı sağlamakta güçlük çekiyor. Aralarında çok iyi performans sergileyenleri de var, ancak bunun için yüksek meblağlar ödemeniz gerekiyor. Asus bu ihtiyaçları karşılamak için 4 litre ve ortalama 4 kg ağırlığındaki ROG-GR8-II modelini piyasaya sürdü. Ürün masaüstü bilgisayar olarak geçiyor. Ürünü rakiplerinden ayıran temel özellik taşınabilir olarak dizayn edilmesi. Sırf taşınması kolay olsun diye özel olarak küçük ancak kullanışlı bir kasa dizayn edilmiş. 4 litrelik hacmiyle kapladığı alan diğer masaüstü modellere kıyasla oldukça dar. Peki bu bilgisayar ihtiyacı karşılayabilir mi? Oyunlarda performansı nasıl? Öncelikle teknik özelliklere bakalım.

Teknik Özellikler:

İşletim Sistemi: Windows 10 veya FreeDOS

İşlemci: Intel® Core™ i7 7700, Intel® Core™ i5 7400, Intel® Core™ i7 6700, Intel® Core™ i5 6400

Grafik Kartı: 2K ve Full HD oyun için VR’a hazır özel ASUS NVIDIA® GeForce GTX1060 3GB GDDR5 ekran kartı alıcılara standart olarak sunuluyor.

Depolama: 2.5″ 1TB’a Yükseltilebilir 500GB SATA III Sabit Disk (7200RPM) 128GB, 512GB yükseltilebilir M.2 SSD.

LAN: Intel Gigabit Ethernet (I219-V)

Ses: ROG SupremeFX Audio

Ön Giriş/Çıkış Portları: 1 x Kulaklık, 1 x Mikrofon, 2 x USB 3.0

Arka Giriş/Çıkış Portları: 2 x USB 3.1 Gen 1, 1 x USB 3.1 , Type A, 1 x USB 3.1 , Type C, 2 x HDMI, 1 x DisplayPort, 1 x RJ45 LAN, 1 x Kensington Güvenlik Kilidi, 1 x DC-in, 1 x Optik S/PDIF çıkışı, 1 x Audio Jack(s) (Speaker out).

Güç Kaynağı: 230 W Güç Adaptörü

Boyut: 88 x 299 x 281.3 mm (E x B x Y)

Ağırlık: 4 kg

Almaya değer mi?

Ürünü alırken işletim sisteminde 4 model arasında seçim yapabiliyoruz, tercih şansımız var. Ancak ekran kartı için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Büyük ihtimalle kasa tasarımı özelleştirilen ekran kartının modeline göre dizayn edilmiş. Cihaz bu nedenle standart bir ekran kartına sahip. Asus’un size sunduğu  GeForce GTX1060 3GB GDDR5 modelini kullanmak zorundasınız. İlerde canınız istediğinde ekran kartını değiştirme gibi bir şansınız bulunmuyor. Ek olarak bilgisayarın kasası gerçekten küçük. Asus bu canavarı 4 litrelik ufak bir kasaya sığdırmaya çalışınca doğal olarak ısınma problemleri ortaya çıkıyor. 230 W’ lık güç kaynağı bu canavar için yeterli seviyede diyemeyiz. Kasanın içindeki ekstra fanlarla birlikte bu ufak makineden çıkan sesin derecesi de bir hayli yüksek. Soğutma tam anlamıyla sağlanamıyor, bunun yanında ses sorunlarıyla karşılaşıyoruz. Peki ürünün olumlu yönleri yok mu? Tabiki var. Öncelikle bu ürünün temelde tasarlanma nedeni taşınabilir bir masaüstü yapmak. Ve bunda başarılı olunmuş. Oyun oynamak istiyorsunuz ve bunun için masaüstü bilgisayar toplamak istiyorsunuz diyelim. Ancak kasayı koyabileceğiniz yeriniz kısıtlı. İşte bu noktada size Asus ROG-GR8-II’ yi tavsiye ederim. Çünkü cihaz gerçekten az yer kaplıyor. Bunun dışında ürünün tasarımı çok hoş. Dış görünüşü güzel. Işıklandırma sistemi de güzel tasarlanmış. Asus’ un özel uygulamasını yükleyerek bu özellikleri kişiselleştirmek mümkün. Ürün fiyatı eklediğiniz (kişiselleştirdiğiniz) donanım özelliklerine göre değişiklik gösteriyor. Genel olarak 3500-5000 TL aralığında diyebiliriz.

 

 

Oğuzhan Metin

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın