Casper Nirvana CSD Serisi İnceleme

636 görüntülenme
Casper Nirvana CSD Serisi İnceleme

Genel Özellikler:

Ekran: 15.6 inch HD (1366×768) LED

İşletim Sistemi: Windows 10

İşlemci: Üründe 3 adet işlemci seçeneği mevcut. Bunlar;  i3-4100M (2.50 GHz), i5-4210M (3.20 GHz.) , i7-4712M (3.30 GHz.).

Bellek: 4 GB DDR 3, 8 GB DDR 3, 12 GB DDR 3, 16 GB DDR 3.

Depolama: 500 GB SATA, 1000 GB SATA, 1000 GB SSHD (1000 GB + 8 GB SSD)

Ekran Kartı: GeForce 940M Paylaşımsız 2 GB DDR3

Optik Sürücü: DVD/CD Writer

Bağlantı Noktaları: 2 Adet USB 2.0, 2 Adet USB 3.0, 1 Adet HDMI, 1 Adet Kulaklık /Mikrofon Girişi, 1 adet VGA.

Fiyat Aralığı: 1699 – 2599 TL

 

Yukarıdakilere ek olarak cihazda 4400 mAh pil kullanılmış. Ön kamera 1MP ve HD kalite çekim yapabiliyor. Kalınlığı 3.8 mm ve ağırlığı 3 kg olarak belirlenmiş. Klasmanındaki diğer ürünlere göre yaklaşık yüzde 30 daha ince. Ses sisteminde Crystal Sound Teknolojisi kullanılmış ve kabin içindeki 2 W’ lık çift hoperlör ile desteklenmiş. İç aksam metal malzeme kullanılarak güçlendirilmiş. 4. Nesil işlemci seçeneği bulunan bu seride, ortalama değerlere sahip GeForge 940M ekran kartı tercih edilmiş.

İnceleme:

Öncelikle dizüstü bilgisayarı ne için kullanacağınız önemli. Örneğin hizmet sektöründe çalışan sürekli  Word, Excel veya başka yardımcı programları kullanan biriyseniz, çok fazla oyun oynamıyorsanız bu bilgisayar rahatlıkla işinizi görür. Ayrıca dizi, film izlemek için ortalama bir ürün arıyorsanız da CSD serisini tercih edebilirsiniz. Çünkü bu seri orta segment olarak adlandırdığımız, laptopu genel ihtiyaçlar için kullanacak kullanıcıların ihtiyaçlarını giderme amacıyla tasarlanmış. Fiyat aralığına ve kullanılan donanıma bakınca bunu anlıyoruz. Tasarıma baktığımızda sıra dışı bir şey göremiyoruz. Klasik modellerden farklı olarak iç ve dış dizaynda metal malzeme kullanılmış ve Touch Ped tasarımında yeniliğe gidilmiş. Ekranın Full HD olmaması eksiklik olarak görülebilir. Cihaza 8 GB‘ lık SSD alanı ayrılmış. Buradaki amacın Windows’ un en çok kullanılan uygulamaları SSD bölümüne aktararak performansta bir nebze artış sağlamak olduğunu düşünüyorum.

Gelelim çoğu kişinin merak ettiği soruya; Bu cihazda oyun oynanır mı? CSD serisinde ekran kartı olarak 2 GB GeForce 940M modeli tercih edilmiş. Size bir tavsiye vereyim. Eğer almayı düşündüğünüz dizüstü bilgisayarda Nvidia’ nın GTX serisi ekran kartlarından biri yer almıyorsa o bilgisayar oyun için tasarlanmamıştır. Yani CSD serisinden bir laptopu sadece oyun oynamak için almayı düşünüyorsanız şimdiden vazgeçin. Üzgünüm ama beklediğiniz performansı bu üründen alamazsınız. Tek yapacağınız şey laptopa sövmek olacaktır. Oyun laptopu arıyorsanız bu laptop size göre değil, başka ürünlere yönelmenizi tavsiye ederim. Ancak ben öğrenciyim, bilgisayarı genelde ders için kullanacağım, boş zamanlarımda da oyun oynamak istiyorum derseniz bu bilgisayar işinizi bir nebze görür. Son çıkan oyunları çalıştırmasına çalıştırır ancak yüksek performans beklemeyin.

Cihazın beğendiğim yönlerinden biri fiyatı. Bu fiyata ortalama değerlere sahip çok fazla laptop yok. Genelde ya işlemciden kısılmış, yada ekran kartı çöp denecek düzeyde. Casper bu seride ortalama bir ekran kartı kullanarak, her işi yeterli düzeyde yapabilecek, fiyatı da kullanıcıyı çok sarsmayan bir ürün piyasaya sürmüş.

Puan: Fiyat / Performans olarak baktığımızda CSD serisine puanım 6,5 / 10.

Oğuzhan Metin

Casper Nirvana CSD Serisi İnceleme (2 Yorum)

Yorum Yaz

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın