En İyi 5 Video Oynatıcı

886 görüntülenme
En İyi 5 Video Oynatıcı

Günümüzde gerek masaüstü gerek dizüstü bilgisayarlardan film, dizi ve diğer kayıtlı videoları izlemek oldukça popüler bir hal aldı. Video izlemek için piyasada ücretli/ücretsiz birçok video oynatıcı bulunuyor. Özellikle yabancı dizi ve filmleri altyazılı izlediğimizi düşünürsek, Microsoft’un bize sunduğu standart video oynatma programı Windows Media Player bu konuda yetersiz kalıyor. Çünkü Windows Media Player’ da altyazı ekleme özelliği bulunmuyor. Bu nedenle kullanıcılar yüksek performanslı, aynı zamanda bilgisayarı yormayan, optimizasyonu iyi alternatif programlara yöneliyor. Biz de deneyimlerimiz doğrultusunda en çok beğendiğimiz 5 video oynatıcıyı sizinle paylaşmak istedik. Sondan başa doğru gidelim.

5. PotPlayer

PotPlayer popüler ve ücretsiz bir video görüntüleme programı. Mavi arka planıyla dikkat çeken programın ara yüzü basit, kullanımı oldukça kolay. Program ara yüzünün sade olması özelliklerden ödün verdiği anlamına gelmiyor, yanında özellik bakımından da oldukça dolu bir program. Standart video oynatıcıların tüm özelliklerine sahip olan PotPlayer 3D teknolojisine de uyumlu. Gerekli teknik donanıma sahip olduğunuz taktirde PotPlayer ile üç boyutlu film ve belgeselleri izleyebilmek mümkün.

4. BSPlayer

Çok popüler bir video oynatıcıdır. Özellikle düşük performanslı bilgisayarlarda tercih edilen, sistemi yormayan bir programdır. Boyutu küçüktür, kullanımı kolay ve arayüzü sadedir. Özellik bakımından çok zengin olmasa da işinizi rahatlıkla görür. Belirtmeden geçmeyelim, program yapımcıları Codec sorununu kökünden çözmüş. AVI, MKV, MPEG, ASF ve MP3 gibi en çok kullanılan formatları desteklemesi de avantajları arasında yer alıyor. Ayrıca kişisel arayüz ayarlama görüntü oranlarında değişiklik yapma gibi işlemleri BSPlayer ile rahatlıkla yapabilirsiniz.

3. GOM Player

Sayamayacağımız kadar çok medya özelliği bulunan GOM Player’ ı ücretsiz olarak kullanabiliyorsunuz. Tüm video formatlarının yanında ses dosyalarını da sorunsuz yürütebilen bir program. Programla tema, özelleştirme gibi istediğiniz ayarları yapabiliyoruz. Codec sorunu için uygulama sizi otomatik yönlendiriyor, gelişmiş çözüm yöntemleriyle bu sorundan kolaylıkla kurtulabiliyorsunuz. Bir kullanıcı olarak belirtmek isterim; GOM Player özellik bakımından zengin bir program olsa da arayüzü biraz karışık. Arayüzün karışık olması kullanımı zorlaştırıyor. Bu da programın sıralamasını etkileyen en önemli etken oldu.

2. KM Player

Ücretsiz indirip kullanabileceğiniz diğer bir program KM Player. Program hem pratik, hem kullanışlı. Özellikle kapsamlı dil ayarlarının yanında 3D özelliği de mevcut. KMPlayer’ da Codec sorunu bulunmuyor. KM Player video ve ses dosyalarını sorunsuz olarak çalıştırıyor. Rakiplerine kıyasla görüntü kalitesinde daha başarılı. Programda kasma, takılma donma gibi problemler yaşanmıyor. Kalite ve konfor için KM Player’ ı tavsiye ediyoruz.

 

1. VLC Media Player

Geldik listenin zirvesine. VLC Player kullanıcıları buna şaşırmamıştır tabi, ancak sektörde çok fazla video oynatıcı olduğu için denk gelmeyenleriniz de vardır. Bu yüzden genel olarak VLC Media Player’ ı sizler için tanıtalım. VLC Player yukarda bahsettiğimiz programlar gibi ücretsiz olarak sunuluyor. Program ses ve video oynatma işlemleri için tasarlanmış. Program sayesinde tüm ses ve video formatlarını çalıştırabilmeniz mümkün. Ayrıca programda kişiselleştirme ve eklenti desteği gibi özellikler de mevcut. VLC Media Player’ ın ara yüzü basit ancak çok kullanışlı. Programın optimizasyonu iyi ayarlanmış. Bu sayede program sistemi yormadan maksimum görüntü ve ses kalitesini kullanıcıya sunuyor. Görüntü yakalama, effect ayarları gibi birçok özelliği bünyesinde barındıran programın özelliklerinin yanında, kullanımının da kolay olması onu zirveye taşıyan en büyük etken oldu.

Oğuzhan Metin

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın