Google Adsense BGBG Artırma Yöntemleri

12.677 görüntülenme
Google Adsense BGBG Artırma Yöntemleri

Bu yazıda adsense gelirini artırma yöntemlerini 4 başlık altında anlatacağım. Yazıyı okursanız adsense gelirinizi %25-30 civarında artırmanız mümkün. Kemerinizi bağlayın, başlıyoruz.

BGBG Nedir?

BGBG, bin gösterim başına gelir demektir. Sabit bir değer değildir. Günün başlangıcından itibaren elde edilen veriler, gösterim ve tıklanma oranlarına göre bin kişiye ulaşıldığında elde edilecek tahmini değeri gösterir. Gün içerisinde değişkenlik gösterir. Bu değişkenliğin sebebi sitenin popülerliği, o günkü hiti, reklam gösterim oranları, reklama tıklanma oranları, ziyaretçinin oturum süresinden kaynaklanmaktadır. Bu örnekleri artırmak mümkün. İsterseniz görsel olarak inceleyelim.

Resim 1
Resim 2

 

Resim 1′ de gördüğünüz gibi 12 sayfa görüntülenmesinden 2′ si tıklama ile sonuçlanmış. Dolayısı ile BGBG 54,40 TL olarak hesaplanmış. Resim 2′ de ise 882 sayfa görüntülenmesi ve bunun sonucunda 4 tıklama gerçekleşmiş. BGBG ise 0,48 TL olarak hesaplanmış. Peki bu uçurumun sebebi ne olabilir? Bu sorunun tek bir cevabı yok. İçerikten tutun, ziyaretçinin oturum süresine, reklam içeriğine kadar birçok etken BGBG’ nin belirlenmesinde etkili. Sitenize günde bin kişinin girmesi çok para kazanacağınız anlamına gelmez.

Herkes Adsense’ den para kazanabilir. Önemli olan elimizdeki potansiyelden maksimum düzeyde yararlanmak. Örnek olarak bir teknoloji sitemizin olduğunu düşünelim. Sitemiz 6-7 aylık olsun ve günlük ortalama 1000 ziyaretçisi olsun. İşte bu 1000 ziyaretçi bizim potansiyel para kaynağımız oluyor. Peki 1000 kişiden optimum düzeyde nasıl gelir elde edebiliriz? Burada sizin pazarlama yeteneğiniz devreye giriyor. Pazarlamadan kastım elma, armut satmak değil. Site içeriğini okurlara doğru şekilde iletebilmek ve okuyucuları sitede mümkün olduğunca uzun süre tutabilmek. Okuyucuyu sitede ne kadar uzun tutarsanız Google adsense ratinginiz o kadar artar. Peki Ratingin artması ne işe yarıyor?

1. Site Ratingi

Rating hakkında sayfalarca yazı yazılabilir ancak sıkılmamanız için özetleyerek anlatacağım. Rating temelde, sitenizin Google’ ın gizli sıralama sistemindeki yeridir. Yani televizyon sektöründeki ratingin Google bünyesindeki karşılığı olarak düşünebilirsiniz. Tabi ratinginiz Google bünyesinde gizli tutulur. Google politikasının temelini özgünlük oluşturur.

Yazılarınız ne kadar özgünse Google size o kadar yüksek puan verir. Bu da gizli ratinginizin artmasını sağlar. Tabi hiçbir site diğer sitelerden bağımsız değildir. Dolayısı ile aynı konu hakkında yazısı bulunan siteler arasında Google en iyi olanı seçip o siteyi sıralamada bir tık yukarı taşıyor. Sürekli güncel kalırsanız ve kaliteli içerik paylaşırsanız Google’ dan karşılığını alırsınız. Siteniz ne kadar popülerse Google geliriniz de orantılı olarak artar.

2. Reklam İçeriği

Reklamdan istediğimiz düzeyde para kazanmak için en önemli faktörlerden biri de okuyucuya gösterilen reklamın içeriğidir. Adsense politikalarına göre sitenizin içeriğiyle, ziyaretçiye gösterilen reklam arasında ilişki bulunursa reklamdan elde ettiğiniz kazanç doğru orantılı olarak artıyor. Örnek olarak bir teknoloji sitenizin olduğunu varsayalım. Adsense’ in ‘reklam izin ver ve reklamları engelle’ bölümünden site içeriğinizle bağlantılı reklam konularını seçmelisiniz.

Sitenizin teknoloji sitesi olduğu için teknolojik ürünler dışındaki gereksiz içerikleri kaldırmalısınız. Kendinizi okuyucunun yerine koyun. Akıllı telefon incelemesi için siteyi ziyaret ettiğinizi  varsayalım. Yazının sağında ve solunda iki reklam gördünüz. Sağdaki reklamda herhangi bir akıllı telefon modelinin indirim reklamını gördünüz. Soldaki reklamda ise herhangi bir havayolu firmasının reklamını gördünüz. Hangi reklam dikkatinizi çekerdi? Hangi reklama tıklamak isterdiniz? Cevap tabiki de sağdaki akıllı telefon reklamı olacaktır. Bu şekilde sitenizi ziyaret eden okuyucuların dikkatini nasıl çekebileceğinizi araştırın. Reklam içeriklerini de ona göre ayarlayın.

3. Kategori Ayarları ve Reklam Engelleme ( Genel Kategoriler, Hassas Kategoriler )

Adsense gelirinizi etkileyen en önemli unsurlardan biri kategori ayarlarıdır. Kategori ayarları Genel ve Hassas Kategoriler olmak üzere ikiye ayrılır. Kategori ayarlarını dikkatli ayarlamak çok önemlidir. Adsense kullanımına başladıktan sonraki 1 haftalık süreçte kesinlikle reklam ayarlarında oynama yapmanızı tavsiye etmiyorum. Çünkü ilk hafta sizin deneme haftanız olacak. Tüm kategorilerin açık olduğu bir haftalık süreçte hangi reklamın daha çok görüntülendiği, hangi reklam tipine daha çok tıklandığı, toplam gelirdeki yüzdelik oranı gibi etkenleri gözlemleyin. Bu rapor sayesinde sitenize giren kişilerin hangi tür reklamlara daha çok ilgi gösterdiğini gözlemleyebilir, size para kazandırmayan, ilgi görmeyen reklamları engelleyerek reklam gelirinizi büyük ölçüde artırabilirsiniz.

Resim 3: Genel Kategori Reklam Engelleme, İzin Verme (örnek)

 

Yukarıda bahsettiklerimin çoğu genel kategori için geçerliydi. Reklam ayarlarında hassas kategori ayar kısmı da bulunuyor. Bu kısmın çalışma şekli, siteye giren ziyaretçinin arama geçmişine göre sizin sitenizde daha önce aradığı içeriklerle alakalı reklamların çıkması prensibine dayanıyor. Bu sayede okuyucu daha önce arama motorunda araştırdığı bir konu ile ilgili içeriği sizin sitenizdeki reklam kısmında görüyor ve reklama tıklama ihtimali artıyor. Hassas kategori ayarlarını yaparken demin bahsettiğim bir haftalık deneme sürecini uygulayabilirsiniz. Elde ettiğiniz verilerle birlikte, tıklanmayan reklam içeriklerini engelleyebilir ve uzun vadede kazancınızı artırabilirsiniz.

Resim 4: Hassas Kategori Reklam Engelleme, İzin Verme (örnek)

4. Reklamın Konumu

Site içeriğiniz kaliteli, ziyaretçi sayınız yüksek olabilir, ancak reklamları doğru konumlandıramazsanız sitenizi kaç kişinin ziyaret ettiğinin bir önemi olmaz. Dürüst olalım, yazar okuyucudan bir geri dönüş almak ister. Emeğinin karşılığını alamazsa şevki kırılır ve kaliteli içerik oluşturamaz. Bu emeğin karşılığı da reklam geliridir. Yazı yazmak nasıl bir sanatsa, reklam politikasını düzgün uygulamak da ayrı bir sanattır. Yazının başından beri söylüyorum: Analiz, analiz, analiz. Siteye giren ziyaretçileri çok iyi analiz etmeniz gerekiyor. Mümkünse kendinizi ziyaretçinin yerine koyun ve düşünün.

Özellikle ziyaretçiler sitenin en çok hangi bölümüne tıklama yapıyor. Sayfa kaydırma sırasında ekranın merkez kısmına olabilir, yazıyı okurken yazı satırını mouse imleciyle takip ediyor olabilir. Daha bir çok örnek sıralamak mümkün. Ziyaretçilerin sitenin hangi bölgelerinde daha çok aktif olduğunu öğrenmek için eklentiler kurabilirsiniz. Bu eklentiler renk koyuluğuna göre sayfanın yoğun olarak kullanıldığı bölgeleri göstermeye yarıyor. Bu bölgeler akıllı telefondan girenler için genellikle yazı içi ve yazı ortalarıdır. Çünkü o bölgelerden sayfayı kaydırma işlemini gerçekleştirirler.

İşte bu noktada reklamlarınızı yazı içine yerleştirmeyi deneyebilirsiniz. Sayfayı kaydırmak isteyen ziyaretçileriniz reklamınızı görecek ve reklamla temas kuracak. Bu yöntemde reklamı okuyucunun gözüne sokmuyoruz, reklamı okuyucunun dikkatini çekecek noktaya taşıyoruz. Başka bir yöntem reklam sabitleme.

Reklam Sabitleme (Fixed Widget): Fixed Widget eklentisi sayesinde okuyucunun sayfayı aşağıya kaydırırken reklamın da aşağı kaymasını sağlayabilir ve okuyucuyu reklamı görmeye teşvik edebilirsiniz.

Bahsettiğim yöntemler dışında Adsense gelirini artırmanın birçok farklı yöntemi bulunuyor. Yukarıdaki yöntemlere ek olarak şu tavsiyeleri verebilirim:

Mutlaka her hafta adsense gelir raporlarınızı kontrol edin. Tamam kardeşim ben sistemi oturttum, haftalık şu kadar gelirim var deyip elinizdekiyle yetinmeye çalışmayın. Böyle yaparsanız zamanla geliriniz dibe vurur. Daha fazla para kazanmak varken neden azla yetinesiniz ki? Haftalık raporlarınıza göre gelirinizi bir önceki haftaya kıyasla artıran veya azaltan reklam kategorilerini belirleyin. Gelirinizi artıran genel veya hassas kategori varsa o kategorileri ziyaretçilere daha çok gösterebilmek için farklı yöntemler deneyin. Aynı şekilde bir önceki haftaya kıyasla kazanç yüzdesi düşen kategorileri de dikkate alarak adeta borsa oynuyormuş gibi Adsense’ den maksimum verimi almaya çalışın.

Yazdıklarım umarım işinize yarar. Daha fazlası için takipte kalın.

 

 

 

 

Oğuzhan Metin

Google Adsense BGBG Artırma Yöntemleri (1 Yorum)

Yorum Yaz

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın