Google, Tesla ve diğer sürücüsüz otomobil şirketleri için kötü haber Hindistan’dan geldi!

344 görüntülenme
Google, Tesla ve diğer sürücüsüz otomobil şirketleri için kötü haber Hindistan’dan geldi!

Geçtiğimiz haftalarda Tesla’nın San Francisco’daki fabrikasını ziyaret eden Hindistan Ulaştırma Bakanı Nitin Gadkari, ihracatı kolaylaştırmak için şirkete Hindistan’ın önemli limanlarının yakınlarında arazi teklif etti ve ardından Amerikalı elektrikli araç üreticisi şirketi, ülkenin güney ve güneydoğusundaki bölgelerde üretim fabrikası kurmaya davet etti.

Ulaştırma Bakanı Gadkari, elektrikli otomobil sektöründe liderliği yürüten şirketle Hindistan’lı araba şirketleri arasında iş ortaklığı teklif ederek ülkesini çevreyle dost ulaşımla tanıştırmak istiyordu. Ancak Tesla ise planlarının otobüs veya iki tekerli araç üretmek değil kamyon ve pikaplı uzun araç üretmek olduğunu ancak aynı zamanda Hindistan’da elektrikli araç üretimi için yapılan teşvikleri dikkate aldıklarını belirtti.

Gadkari, Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Hindistan yollarında sürücüsüz otomobillere izin vermeyeceklerini söyledi. Yabancı üreticiler burada tesis kurmaya razı olmasına rağmen, hükümetin ithal elektrikli taşıtlar için vergi indirimi yapmayacağını da belirtti.

Bakan, Hindistan hükümetinin odak noktasının iş bulma ve işsizliği durdurmak olduğunu söyledi.

“Zaten çok sayıda işsiz insana sahip olduğumuz bir zamanda bu tür araçlara nasıl izin vereceğiz? Bugün ulaşım pazarında kamyoncular ve taksi toplama araçları tarafından milyonlarca iş yaratılıyor, bu tür teknolojiler milyonlarca işsizliği ortaya çıkaracaktır.”

dedi.

Gadkari, Hindistan’da yaklaşık 22.000 eğitimli şoförün zaten sıkıntı yaşadığını söyledi. Ulaştırma bakanlığı, çok önceden ticari araçlar için sürücüleri yetiştirmek üzere büyük bir görev üstlendiğini belirtti.

Hükümet, yeni teknolojiye karşı değil iken insanların ilgisini akılda tutmak gerektiğini belirtti.

“Belki birkaç yıl hattı görmezden gelemeyeceğiz, ancak şu an itibariyle buna izin vermememiz gerektiği görüşündeyim.”

dedi ve sürücüsüz arabaların, iki düzineden fazla araç türü bulunan Hint yollarında çalışmakta başarısız olacağını söyledi.

Eray Havaylar

Google, Tesla ve diğer sürücüsüz otomobil şirketleri için kötü haber Hindistan’dan geldi! (1 Yorum)

Yorum Yaz

  1. Yapay Zeka ve diğer teknolojik bileşenlerin ürüne dönüştürülmesiyle bazı iş alanları yok olmakla beraber yok olandan çok yeni iş alanları da ortaya çıkacaktır. Önemli olan bunu öngörüp o şekilde davranabilmek. Örneğin Osmanlı dönemindeki hattatlar işsiz kalmasın diye 200 küsür yıl geç getirilen matbaa ve bunun yarattığı olumsuz etki ve o günlerden bu zamana geçen süreçteki hissedilen etkisi.. Ayrıca Türkiye’nin elektrik alt yapısı elektrikli araçları kaldırabilecek düzeyde değil. Türkiye’de 60bin araç aynı anda şarja takılsa tüm elektrik sistemi çöker. Bunu da göz önüne alarak elektrik altyapısının da ciddi bir dönüşümden geçmesi gerekiyor. Teknolojiye asla engel olamazsınız sadece geciktirirsiniz. O yüzden ne kadar erken çalışmalara başlarsak o kadar iyi.

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın