Monitör Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

404 görüntülenme
Monitör Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Monitör alırken dikkat etmeniz gereken belli başlı konular vardır. Monitör fiyatlarının çok da ucuz olmadığını biliyoruz. Alırken sizin işinize yarayacak ve sizin ihtiyaçlarınızı tam olarak karşılayacak bir monitör almanız gerçekten önemlidir. Eğer siz de bir monitör almaya karar verdiyseniz, size en uygun monitörü seçmek için aşağıda belirttiğim başlıkları dikkatlice okumanızı tavsiye ederim.

Çözünürlük


Bildiğiniz üzere Full HD yani 1920×1080 çözünürlük şuan için standart haline gelmiş bulunmakta. Hatta bu çözünürlükten daha aşağıda olan modellerin üretimi yavaşça durduruluyor. Monitörlerin ekran boyutu büyüdükçe çözünürlük devreye giriyor. Şahsen 24 inç ekran boyutuna sahip olan monitörler ve daha küçük ekranlı monitörler için Full HD çözünürlüğün yeterli olacağını düşünüyorum. Kesinlikle çözünürlüğü daha düşük olan modellere para vermemelisiniz.

MS Değeri (Tepki Süresi)

Monitör alırken dikkat etmeniz gereken bir diğer konu da ‘MS’ yani tepki süresidir. Hele ki FPS oyunları oynayan birisiyseniz bu değerin düşük olması kaçınılmazdır. Günlük kullanım için ve hatta diğer oyun türleri için alacağınız monitörlerdeki tepki süresini pek dikkate almanızın bir gereği yoktur. Tabi ki düşük tepki süresine sahip bir monitörü normal kullanım ihtiyaçlarınız için tercih edebilirsiniz. Fakat pek gerekli olduğunu söyleyemem. Gözünüzün de algılamasının zor olduğu tepki süresi sizin için çok da önemli sayılmaz. Ayrıca şunu belirtmek istiyorum, MS değerinin fiyata etkisi büyüktür. Alacağınız monitördeki tepki süresi ne kadar düşükse performans ve ücret artar. Monitördeki tepki süresi 1 veya 2 değerindeyse gerçekten güzel bir seçim yapmışsınız demektir. 5 MS değeri üzerindeki monitörlerin alınmasını 2017 yılı itibariyle önermiyorum.

IPS Ekran vs LED Ekran

IPS ekranın ne anlama geldiğini çoğu okuyucumuz biliyordur. Bilmeyenler için kısaca bahsedeyim. Bu ekran tipini diğer ekranlardan ayıran en büyük özelliği baktığınız açıya göre renklerin bozulmamasıdır. Yani siz bilgisayara nereden, hangi açıyla bakarsanız bakın renkler canlılığını korur. Diğer ekranlarda durum biraz farklıdır. Mesela LED ekranlara biraz yukarıdan veya aşağıdan baktığınız zaman renklerdeki morarmayı rahat bir şekilde görürsünüz. İki ekran tipi arasındaki en önemli fark budur. Şimdi gelelim ekran tipleri arasında seçim yaparken neye göre karar vereceğinize. Ben günlük kullanım, oyun oynama gibi ihtiyaçlar için monitör alacak kişilere kesinlikle LED ekran almalarını öneriyorum. Nedeni ise şu; IPS ekranların LED ekranlara göre tepki süreleri (MS) fazladır. Oyun oynayan birisi için tepki süresinin ne kadar önemli olduğunu hemen yukarıda anlatmıştım. Ayrıca IPS ekranların fiyatları da LED ekranlara göre biraz daha tuzludur. Bilgisayarında çizim yapan veya dizi, film izleyen kişiler IPS ekranları gözü kapalı alabilirler. Diğer kişiler için LED ekran yeter ve artar.

Hz Değeri (Yenileme Hızı)


Monitör fiyatlarında büyük oynamalar yaratan bir diğer konumuz ise Hz değeridir. Bu değer ekranın yenileme hızını gösterir. Bildiğiniz üzere monitör ekranları piksellerden oluşmaktadır. Bu pikseller görüntüyü bizlere iletir. Her piksel farklı görüntüler yaratır. Yenileme hızınız ne kadar yüksekse pikseller üzerindeki görüntü geçişleri de o kadar hızlı olacaktır. Yapılan testlerde insan gözünün 60 Hz değeri ve altındaki değerleri algılayabildiği ortaya çıkmıştır. Yani gözümüz 60 Hz değeri üstündeki hızları algılayamamaktadır. Genelde oyun oynayan kişilerin çok takıldığı bir değerdir. Çünkü yüksek performansa sahip bir bilgisayardan oyun oynandığı zaman, monitör Hz değerinin düşük olması sebebiyle görüntüde yırtılmalar olabiliyor. Bunun önüne geçmek için monitördeki Hz değerinin yüksek olması gerekmektedir. Fiyata etkisi en büyük olan kıstas budur.

Ekran Boyutu

Boyut olarak tamamen sizin tercihiniz önemlidir. Benim önerim 23-24 inç ekran boyutuna sahip bir monitör almanız yönünde olacaktır. İlk aldığınız zaman ekran boyutu size çok büyük gelebilir ve alışmakta zorlanabilirsiniz. Fakat kısa bir süre sonra 24 inçlik monitöre gözünüz alışacak ve normal gelecektir. Tercih sizin.

Buğra Soykan

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın