Nokia 6 İnceleme

773 görüntülenme
Nokia 6 İnceleme

Nokia’ nın beklenen, android işletim sistemine sahip akıllı telefonu ‘Nokia 6’ görücüye çıktı. Genel olarak özelliklerden bahsedelim. Telefonun ekranı 5.5 inch büyüklüğünde ve Full HD, yani 1080p çözünürlüğe sahip. Cihazda Adreno 505 grafik işlemci ünitesi ve 1.4 GHz 8 çekirdekli Qualcomm Snapdragon 430 işlemci kullanılmış. 3 GB ve 4 GB olmak üzere 2 RAM seçeneği bulunuyor. Dahili depolamada ise 32 GB ve 64 GB arasında seçim yapabiliyorsunuz. Cihazda 16 MP arka ve 8  MP ön kamera kullanılmış. Telefonda 3000 mAh kapasiteli pil bulunduğunu da söylemeden geçmeyelim.

Gelelim en önemli konuya. Bildiğiniz üzere Nokia uzun zamandır Windows ile ortak çalışıyordu. Yeni çıkardığı Nokia 6 modelinde ise işletim sistemi olarak Android Nougat bulunuyor. Bu modelle Android’ e merhaba diyen Nokia, sektördeki rekabete ortak olmayı amaçlıyor. Başarılı olabilecekler mi, göreceğiz.

Dikkatimizi çeken konulardan bir diğeri telefonun kamera kalitesi. Telefon alırken en çok dikkat ettiğiniz özellik fotoğraf ve video çekme kalitesiyse bu telefonu tavsiye ederim. Kamera performansı takdire şayan. 5.5 inch’ lik ekranda full hd çözünürlüğün kullanılması da büyük bir avantaj. Tabi bu kadar büyük bir ekranda full hd çözünürlüğün kullanılması enerji sarfiyatını da artırıyor. Cihazda kullanılan 3000 mAh’ lik pil bu ihtiyacınızı karşılayacaktır. Telefonda parmak okuyucu sistem bulunuyor. Bu özelliklerin yanında henüz duyurulmamış sürprizlerin olduğu iddialar arasında.

Performans İncelemesi:

Performans raporlarına bakıldığında Nokia 6’ nın bekleneni pek karşılamadığını görüyoruz. Bunun temel nedeni yonga seti. Yapılan performans testlerinde Nokia 6, iPhone 7’ nin test sonucundan 4 kat aşağıda puan aldı. Aynı sonuç OnePlus 3T için de geçerli. Peki bu sonuçlar ne anlama geliyor? Bu telefonu almayı düşünüyorsanız ve çok fazla telefon oyunu oynayan biriyseniz, oyunları yüksek performanslı oynayamayacağınızı bilmelisiniz. Cihazın performansı çok kötü değil ancak siz gene de birinci sınıf performans beklemeyin.

Önceden belirttiğim gibi bu telefonun kamerası çok başarılı. Kaliteli fotoğraf çekmek ve büyük ekranlı bir telefona sahip olmak istiyorum, Oyunlardaki performansı beni çok da ilgilendirmiyor diyorsanız Nokia 6′ yı almayı düşünebilirsiniz. 64 GB’ lık dahili hafıza ve 16 MP arka, 8 MP ön kamerasıyla sizi tatmin edecektir.

Son olarak; Nokia 6 orta segment bir telefon olarak kabul edilebilir. Performans raporlarında kıyasladığım diğer modeller Nokia 6’ nın klasmanının biraz üstündeydi. Bu nedenle test sonuçlarında uçurum olması beni şaşırtmadı. Eğer yüksek performanslı bir telefon istiyorsanız başka modelleri tercih etmenizi tavsiye ederim.

Puan: Orta segment bir telefona göre Nokia 6’ ya puanım 6/10.

Oğuzhan Metin

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın