Sağlıklı Yaşam Tavsiyeleri Burada!

471 görüntülenme
Sağlıklı Yaşam Tavsiyeleri Burada!

Yakın bir arkadaşımın merak edilen yazısını sizlerle paylaşıyorum. Kadın, erkek herkesin ilgisini çekebilecek bir yazı…

 

Sağlıklı yaşam aslında çok kolay!!

 

Sizlere kendi beslenme düzenimi anlatmak istiyorum. Hayatım boyunca hiç diyet yapmamış bir insanım. Diyet yapmamış biri olarak diyetin aslında beslenme alışkanlığı olduğunu düşünüyorum. Dikkat ederseniz çevremizde diyet yapıyorum diyen herkesin amacı zayıflamak fakat; kilo almak için de diyet yapan bir çok insan var ve bunun için bir çok diyetisyene gidip, çok para harcıyorlar. Bu durumu bir sonuca bağlarsak, aslında diyet yapmak, yeme alışkanlığımızı, yeme düzenimizi sağlıklı bir şekilde değiştirmek oluyor.

Her bireyin kendine özgü kilo dengesi olduğunu düşünüyorum. Bir kişiye zayıf olmak yakışıyor ise başka bir insana belki kilolu ve dolgun olmak yakışıyor olabilir. Güzellik kavramı göreceli olabilir evet ama benim fikrim zayıf olmanın çok da düşünüldüğü gibi mükemmel bir şey olmadığı. Hem düşünsenize dünyadaki herkes zayıf olsaydı balık etli kişilerden hoşlanan insanlar ne yapacaktı? Öncelikle önemli olan sağlıklı bir bedene sahip olmak ve sağlıklı bedenimiz için uygun olan kiloyu bulmaktır. Çünkü hem aşırı kilo hem de aşırı zayıflık sağlık problemlerine sebep olabilir. Fakat vücudunuza uygun ideal kilo her zaman sizi hem görsel anlamda hem de sağlık anlamında daha çok memnun edecektir.

Sizlere kendi beslenme düzenimden yola çıkarak tavsiye edebileceğim temel şeyler var. Kesinlikle su için! Günde en az 1,5-2 litre su içmeye çalışın, günde yarım saat vücudunuzu muhakkak çalıştırın. Yürüyün, ip atlayın, evde kolay yapılabilecek plates hareketleri yapın. Hangi bölgenize yönelik çalışmak istiyorsanız oraya çalışın fakat günde en az 30 dakikanızı ayırıp vücudunuzu çalıştırın. Spor yaptığınız zaman su içme isteğiniz zaten kendiliğinden gelecektir. Su içmeden bahsetmişken şu detayı da vermeden geçmek istemiyorum. Su içme ile ilgili önemli bir nokta şu ki vücudunuzun susamışlık hissi gelmeden su tüketiyor olmanızdır. Susamışlık hissimiz vücudumuzun vermiş olduğu bir alarmdır. Son aşamada artık vücut o kadar susuz kalmış ki takviye için alarm veriyor. Bu noktaya gelmeden su içmeyi sürdürmek önemlidir.

 

Ben kendimi yiyecek anlamında kısıtlamıyorum. Tokluk hissim gelmeden sofradan kalkıyorum. Benim için tıka basa yememek önemli bir noktadır. Her şeyden yiyorum kendimi kısıtlamıyorum fakat az ve kararında yiyorum. Özellikle tüketmemeye dikkat ettiğim ürünler cips, aşırı yağlı yiyecekler, hazır gıdalar (hazır çorba, salam, sosis gibi..). Yemek yerken ekmek yememeye, benim için ekmeksiz yenemeyecek bir yemek ise iki dilimden fazla ekmek tüketmemeye özen gösteriyorum. Kahvaltılarda hamur işleri özellikle poğaça, ve aşırı yağlı hamur işleri aramıyorum. Kahvaltı için favorim yarım çıtır gevrek (simit). Akşam ve öğle yemeklerinde bol sebze yemekleri ile besleniyorum. Balık ve et de tüketiyorum ama her gün değil. Özellikle margarin ve sıvı yağlı yemeklerden uzak duruyorum. Zeytinyağlı yemekler yiyorum. Saat 6 dan sonra meyve dışında yiyecek tüketmemeye özen gösteriyorum. Şekeri azalttım ve son zamanlarda şekerden uzak durmaya çalışıyorum. Çayı ve kahveyi şekersiz içiyorum. Çikolatayı ne kadar sevsem de eve almayıp mümkün olduğunca uzak durmaya çalışıyorum. Bu demek değil ki hiç çikolata tüketmiyorum, yaş pasta, sütlü tatlılara bayılan birisiyim bunları tüketiyorum fakat her gün tüketmiyorum, tükettiğim zamanlarda da az tüketiyorum hunharca yemiyorum.

Yukarıda yazdıklarım sabit kilomu korumak için alışkanlık haline getirdiğim şuanki beslenme düzenimdeki önemli noktalardı. Yazımın devamında biraz da kilo almak için çabaladığım dönemden bahsetmek istiyorum.

Üniversite yıllarımın bir döneminde aşırı zayıflıktan dolayı sağlık problemleri çekiyordum. Bu yüzden kilo almam gerekmekteydi. Bu dönemde ise kilo almak için ilk işim stresi azaltmak oldu. Kesinlikle işe yarıyor. Proteini bol yiyecekler tüketmek, özellikle et yemek ama aynı zamanda spor yapmak kilo almanıza yardımcı oluyor. Bir önemli nokta da yemek için öğünlerin hiç birini atlamamalısınız. Düzenli olarak her öğün yemek yemek çok önemli. Kilo almaya çalıştığım dönemlerde bende acıkma hissi yoktu ve yemek gördükçe midem bulanıyordu. Ne zaman ki stresimi azaltmayı başarabildim o zaman benim için yemek yemem kolaylaştı. Yemekten tıka basa doymuş şekilde kalkmayı hiç mi hiç sevmeyen birisi olarak kilo almak için yemekten kalkarken tokluk hissini hissediyor olmaya özen gösteriyordum. Bütün bu anlattıklarım bende işe yaradı ve yaklaşık 5 ayda 42 kilodan 50 kiloya yükseldim. Şuan 48 kiloyum. Bu kilonun benim için rahat ve sağlıklı nokta olduğunu düşündüğüm için bir kilo üst ve altı şeklinde kilomu sabit koruyorum.

Son olarak eklemek istediğim şey; kesinlikle bir hobiniz olsun, sizi mutlu eden çevrenizdeki ve hayatınızdaki tüm olumsuzluklardan sizi zihnen bir saat de olsa uzaklaştırabilecek bir hobi edinin. Çünkü hem kilo vermek hem de kilo almak için stresten uzak durmak ve zihni boşaltmak çok önemli. Stresten yeme eğilimi artan kişiler kilo alıyor ve stresten yeme eğilimi azalan kişiler ise kilo veriyor. Böylece kilo dengemiz bozuluyor. Sonuç; çok kilo aldım yada çok zayıfladım. Stresin kişiler üzerindeki etkisi bu şekilde iki yönlü olarak farklı olabiliyor. İki türlü de stres sağlık sorunlarına yol açabiliyor. Hal böyle olunca hobi edinmek hem kilo almak hem de kilo vermek için ruh halimizi ve mutluluk eğrimizi yükseltecek ve stresimizi azaltacak bir faktör haline geliyor.

Sizler ile kendi kilomu sabit tutmak için neler yaptığımı paylaştım. Umarım kendinizden bir şeyler bulabilmiş ve kendinize uygun olan önerileri yakalayabilmişsinizdir. Unutmayın beslenme düzeni bir alışkanlıktır ve sizin kontrolünüzde olan bir şeydir.

Oğuzhan Metin

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın