Samsung Gear 360 İnceleme

367 görüntülenme
Samsung Gear 360 İnceleme

Video çekerken kamera ayarlamaktan bıktınız mı? Bulunduğumuz ortamı kayda alırken kimi zaman anı iyi yakalayamayız, kimi zaman açıyı tutturamayız, sonuçta hepimiz profesyonel fotoğrafçı değiliz. Bu gibi problemlerin yaşanmaması için Samsung yeni bir ürün piyasaya sürdü. Samsung Gear 360 sayesinde gezdiğimiz yerleri 360 derece açıyla kayda alıp, hiçbir ayrıntıyı kaçırmadan anı yakalamak mümkün. Geçtiğimiz günlerde Samsung, Gear 360′ ın kutu açılımı ve aygıt kurulumu hakkında öğretici bir video yayımladı. Videoya aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Üründe çift mercek kullanılmış. Yatay ve dikey olarak her biri 180 derece görüntü yakalayan ön ve arka mercekler sayesinde 360 derece görüş alanı oluşturulmuş. Ürün; Galaxy S6 – S6 Edge – S6 Edge+ – Note 5 – S7 – S7 Edge gibi modellere uyumlu olarak çalışıyor. Kullanırken isterseniz tek mercek moduna da alabiliyorsunuz. Tek mercek modunda 180 dereceye kadar görüntü yakalamak mümkün. Çift ve tek cam kullanımına göre çekebileceğiniz video ve fotoğraf çözünürlükleri değişkenlik gösteriyor. Üründe Çift CMOS 15 MP sensör ( 25.9M Varsayılan piksel sayısı eşdeğeri) bulunuyor. Çift kamerayla 1920 x 3840 (30 fps), tek kamerayla 1440 x 2560′ a kadar (30 fps) kayıt yapmak mümkün. Unutmadan ekleyelim, ürün toz ve sıvı dökülmelerine karşı dayanıklı olarak üretilmiş. Dikkat edin, cihaz suya tamamen dayanıklı değil, sadece lokal su sıçramalarına karşı dayanıklı olarak üretilmiş.

 

Cihaz 152 gram ağırlığında ve 60.1 mm kalınlığında. 1350 mAh pil kullanılmış. Dahili hafıza yok, microSD kart ile 200 GB’a kadar depolama alanı sağlanıyor. Bağlantı için Bluetooth 4.1 özelliği bulunuyor. Galaxy akıllı telefonuyla Samsung Gear 360′ ı bluetooth ile eşleştirip, Wi-Fi Direct aracılığıyla dosyaları transfer etmek mümkün.

Gear 360′ ın ayakları oldukça kullanışlı. İsterseniz ayakları açıp sabit bir yere koyup oradan çekim yapabiliyorsunuz. Ayrıca ayakları kapatıp cihazı ayaklarından tutarak, elinizle de kullanabiliyorsunuz. Üründe ekranın bulunması kullanım açısından büyük kolaylık sağlamış. Tasarımı da çok beğendiğimi söylemem gerek. Sade ve kullanışlı olmuş. Ürün Gear VR için ideal olarak üretilmiş. Eğer yeni model bir Samsung akıllı telefonuna sahipseniz bu ürün tam size göre.

Eleştiriler:

Üründe dahili hafıza olmaması kötü olmuş. Ayrıca ürün sadece yeni Samsung akıllı telefonlarıyla çalışıyor. Samsung telefonunuz yoksa veya var ama eski modelse maalesef Samsung Gear 360′ ı mevcut telefonunuzla eşleştiremiyorsunuz. Ürünü Fiyat/performans olarak düşündüğümüzde; 360 derece kayıt yapabilen alternatiflerine kıyasla, performans olarak ortalamanın üstünde diyebilirim. Ancak 1300 TL biraz tuzlu gibi.

Oğuzhan Metin

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın