SSD Kullanmanın Avantajları

376 görüntülenme
SSD Kullanmanın Avantajları

Son zamanlarda SSD sözünü çokca duymaya başladık. Bilgisayar toplamayı düşünen herkes SSD mi HDD mi sorusunu araştırıyor. Peki nedir bu SSD?

SSD Türkçe açılımı Katı Hal Sürücüsü olan HDD yani klasik hard disklere alternatif olarak üretilen bir teknoloji. Başta alternatif olarak düşünülse de günümüzde SSD’ ler HDD’ lerin pabucunu dama atmış durumda. Bunun temel sebebi yeni teknoloji ürünü SSD’ lerin okuma ve yazma hızının HDD’ lere kıyasla ortalama 3 kat daha fazla olması.

Teknoloji olarak incelersek HDD yani Sabit Disk, döner bir mil üzerine sıralanmış, metal veya plastikten yapılma ve üzeri manyetik bir tabaka ile kaplı plakalar ve bu plakaların alt ve üst kısımlarında yerleşen okuma/yazma kafalarından oluşur. SSD ise daha karmaşık mekanik aksamlarla dizayn edilmiştir. SSD’ lerde HDD’ lerin yapısındaki gibi disk bulunmaz. Bunun yerine küçük RAM slotlarına benzer veri kaydetme bölümleri bulunur.

Neden SSD ?

SSD HDD’ ye göre daha sessiz çalışır. Bunun sebebi iki belleğin çalışma prensibinin farklı olması. İyi kalite bir HDD’ de karma hız en fazla 150 mb/s’ ye kadar çıkarken, ortalama bir SSD 500-600 mb/s okuma/yazma hızına sahiptir. SSD, veri aktarma hızının yanında; bilgisayar açılış-kapanış hızı, program açma hızı, ön bellek hızı gibi etkenlerde de oldukça üstün durumda. HDD’ ler çabuk ısınıyor ve darbelere karşı dayanıksız. SSD’ ler az ısınıyor, darbelere karşı dayanıklılar ve çok sessiz çalışıyorlar.

SSD’ lerin handikaplarından biri ise fiyatı. 1 SSD fiyatına 5-6 HDD alabilirsiniz. Tabi aldığınız 5 HDD performans olarak 1 SSD’ nin yanından bile geçemez. Bilgisayar toplayacağınızı varsayalım. 1 TB hafızası olsun istiyorsunuz. Ancak bütçenizin de kısıtlı olduğunu düşünürsek, 1 TB SSD alıp takarsak ekran kartı, işlemci gibi önemli bileşenlerden kısmamız gerekecek. Bu durumda size tavsiyem 1 TB SSD yerine 256 GB SSD takıp yanına 1 TB HDD takmanız. İşletim sistemi ve kullanacağınız programları, oyunları 256 GB SSD’ ye rahatlıkla sığdırabilirsiniz. Geri kalan 1 TB HDD bölümüne ise resimler, yedek dosyalar, yedek programlar gibi sizin için öncelik teşkil etmeyen bileşenleri koyabilirsiniz. Windows ve kullandığınız programlar SSD’ye yüklü olacağı için kaliteden mahrum kalmamış olacaksınız.

Son olarak bir uyarıda bulunmak istiyorum. Ucuza satılan SSD’ lere aldanmayın. Teknolojik ürünlerin fiyatı düşükse genellikle kalitesi de düşüktür. Her zaman fiyat ve performans kıyaslaması yapın. Almayı düşündüğünüz ürünle aynı fiyattaki başka bir ürünü performans ve özellik bakımından karşılaştırın. Ayrıca kullanıcı yorumlarına bakmanızda fayda var.

Oğuzhan Metin

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın