Steam’ e Rakip mi Geliyor?

534 görüntülenme
Steam’ e Rakip mi Geliyor?

Evet yanlış duymadınız. Steam’ e yeni rakip geliyor. Hem de dünya devlerinden biri olan Tencent‘ ten. Bu Tencent kimdir, nereden çıktı dediğinizi duyar gibiyim. Tencent yıllardır bu sektörün içinde bulunuyor. Şuan söyleyeceklerime inanmakta zorluk çekebilirsiniz. Bu şirket bildiğimiz çoğu şirketten daha büyük. Dünya çapında en değerli markalar sıralamasında 14. sırada olup, Mercedes, BMW, Starbucks, Facebook, Samsung gibi şirketlerden daha değerlidir. Asya’ nın en büyük şirketidir. Son yıllarda attığı büyük adımlarla kendini bulunduğu konuma hakkıyla taşımıştır. Sayısal olarak anlatmak gerekirse; 2014 yılı kaynaklarına göre 2009-2014 yılları arasında piyasa değerini %1048 oranında arttırmıştır. Bu şirket Facebook’ tan sonra en fazla anlık yazışma ve sanal topluluk üyesine sahip olan QQ ve WeChat‘ inde sahibidir. Bu devin hissedarlarından olduğu şirketler arasında; Pocket Gems, Activision, Blizzard, Epic Games ve Glu Mobile bulunuyor. Hatta ve hatta 2011 yılında çoğunuzun bildiği Riot Games’ in hisselerinin tamamını almış bulunmakta. Tencent’ in yaptığı duyuruda WeGame adıyla yeni bir platform çıkaracağını iddia ediyor. WeGame’ in hem Çinli, hem de küresel kullanıcıları destekleyeceği de duyurunun içinde yer almakta.

Ne Kadar Etkili Olacak ?

Bu sorunun cevabı kişiden kişiye göre değişir. Bana sorarsanız, şuanda TGP yaklaşık 220 milyon kullanıcı ile 149 milyonluk kullanıcı sahibi olan Steam’ in oldukça ilerisinde. Batıya açılmasının ardından, özellikle MMORPG oyunlarında önde olan Asya’nın diğer küresel oyunların yanı sıra Asya’ya özgü MMORPG oyunlara İngilizce dil desteği ekleyerek batılı oyuncuları bünyesine katmasını bekliyorum. Umarım WeGame’ i yakın zamanda görürüz ve artık MMORPG’ leri Çince oynamak zorunda kalmayız.

Kaan Gültekin

Ankaralıyım,Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Maden Mühendisliği öğrencisiyim ve eski bir amerikan futbolcusuyum.2007 yılında Dota ile başlayan multiplayer oyun merakım beni şuanda bulunduğum konuma getirmiştir.

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın