Tablet Gerekli mi?

432 görüntülenme
Tablet Gerekli mi?

Teknolojik gelişmelerin hızına yetişmek ve güncel kalmak zorlaşıyor. Bu yazımda, ‘Tablet almak gerçekten gerekli mi?’ sorusuna yanıt vereceğim.

Benim hiç tabletim olmadı, yani gidip bir tablet satın alma ihtiyacı duymadım. Ama emin olun tableti olan birisinden daha fazla tablet kullanmışlığım vardır. Farklı markaların farklı modellerini kullandım. Tablet ile neler yapılır, ne işe yarar bunların bilincinde olan birisiyim. Tablet fiyatları bilinenin aksine, sunduğu olanaklara karşı o kadar da uygun sayılmaz. Almadan önce doğru bir karar vererek kendinize şu soruyu sormalısınız. Tablet benim işime gerçekten yarar mı? Kalitesiz markaları söylemiyorum tabi. Onlara tablet bile denmez. Eski sınıf dokunmatik ekranı ve işlemcileriyle insanları çıldırmaktan başka bir işe yaramayan tabletlere kesinlikle bulaşmayın derim.

Tabletlerin tarihine biraz bakacak olursak, asıl çıkış amacını anlayabiliriz. Tablet çalışmalarının, fikirlerinin 90’lı yıllara dayandığını görmekteyiz. Günümüz tabletlerinin ana iskeletinin 2010 yılında Steve Jobs amcamız tarafından oluşturulduğunu biliyorsunuzdur. Ana iskeleti derken ne demek istediğimi internette yapacağınız kısa bir araştırma sonucunda anlayabilirsiniz. Adam resmen tabletlerin evrim geçirmesini sağladı. Sizce niye böyle bir ürüne ihtiyaç duyuldu? Hemen cevap vereyim. 90’lı yıllardan günümüze kadar gelen bu tabletler ilk üretilmeye başlandığı zaman bilgisayarlar gerçekten taşınması güç, devasa boyutlara sahiplerdi. Bilgisayarların sunduğu kolaylıkları göz ardı edemeyiz. Doğal olarak insanoğlu, bilgisayarın sunduğu kolaylıklardan vazgeçmek istemediği için dışarıya çıktıkları zaman da yanlarında bulundurabilecekleri mobil bir bilgisayar yaratma gereği duydu. Cep telefonlarının da yavaşça yaygınlaşması taşınabilirlik olayındaki arzuyu gittikçe arttırdı.

Dizüstü bilgisayarların hayatımızda yer edindiğini görmekteyiz. Bu bilgisayarların hafifleştiğini ve inceldiğini, taşınabilirliğinin çok daha kolaylaştığını söylememe gerek yok herhalde. Tabletlerin ilk çıkış amacının mobil bir bilgisayar yaratmak arzusundan kaynaklandığını yukarıda belirtmiştim. Peki, şuan piyasaya sürülen dizüstü bilgisayarlar mobil değiller mi? 2010 senesi civarında çıkarılan dizüstü bilgisayarların taşınabilirliğinin çok iyi olmadığını biliyoruz. Zaten tablet satışlarına bakarsanız 2010–2012 yılları arasında patlama yaşadığını görürsünüz. 2017 senesine, günümüze geldiğimiz zaman durum biraz farklı. Şuan dizüstü olarak satılan bilgisayarların çok hafif ve taşımasının çok kolay olduğunu görmekteyiz. Tabletin yapıp ta bilgisayarların yapamadığı bir işlemin de olmadığı aşikâr.

Aynı şekilde telefonları ele alalım. Cep telefonları ilk çıktığı zaman sadece arama ihtiyacımızı karşılıyordu fakat şuan bilgisayarda yapabileceğimiz işlemlerin çoğunu yapabildiğimiz bir ürün haline geldi. Ayrıca ekran boyutlarının da 5 inch altına düşmediğini görüyoruz. Telefon ile tableti ayırabilecek bir şey kaldı mı sizce? Tablette yapıp, telefonda yapamayacağınız ne var? Diyorsanız ki ekran benim için çok önemli o zaman diyecek bir lafım yok.

Benim düşüncem tablet sektörünün şuan için, para tuzağından başka bir şey olmadığı yönündedir. İlk çıktığı zamanlarla karıştırmayın lütfen. İlk zamanlarda gerçekten işe yarayan bir teknoloji ürünüydü. Ama şuan hem cep telefonlarınız hem de bilgisayarlarınız size fazlasıyla yetiyor. Tablet alma ihtiyacı duymanızın sebebini inanın anlamıyorum. 2–3 sene içerisinde tablet sektörünün tamamen öleceğini düşünmekteyim. Zaten çok büyük gelişmelerin yaşandığı teknoloji dünyasından tabletler nasibini almıyor. Tek yapılan değişiklik ekran boyutlarındaki büyüme ve renkleri…

Buğra Soykan

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın