Telefon Numarası Kime Ait? Çözüm: CIA

565 görüntülenme
Telefon Numarası Kime Ait? Çözüm: CIA

Sizlere bu yazımda bahsedeceğim uygulama sayesinde, telefonunuzda kayıtlı olmayan numaraların hangi şahıslara ait olduğunu öğrenebileceksiniz. Hepinizin başına gelmiştir. Sizi cep telefonunuzda kayıtlı olmayan bir numara arar, bu kim diye düşünürsünüz kara kara. Daha kötüsü size telefon açan kişi yakın bir tanıdığınız çıkar ve ‘Sende numaram yok mu?’ sorusunu alırsınız, sanki çok ayıp etmiş gibi. Hatta gelen çağrı, yanıtlamak istemediğiniz bir kişiden gelmiştir fark etmeden yanıtlamak zorunda kalmışsınızdır. Bunların önüne geçmek istiyorsanız CIA-Çağrı Tanımlama/Engelleme tam size göre bir uygulama.

Uygulamayı indirmek için doğal olarak bir akıllı telefona sahip olmanız gerekiyor. Hem Android hem de iOS platformundan uygulamayı indirmeniz mümkün. Uygulama telefon hafızasında çok yer kaplamadığı gibi, performanstan yana sıkıntılarda çıkarmıyor. Bazı uygulamalarda optimizasyondan kaynaklı telefonu yavaşlatıcı etkiler olabiliyor. Bu programda kesinlikle böyle bir sıkıntı yok. Gelin sizlere uygulamanın çalışma politikasından kısaca bahsedeyim.

Çalışma Sistemi

Uygulamayı indirdiniz, kurdunuz ve uygulama ikonuna tıkladığınız anda karşınıza bir sözleşme çıkıyor. Bu sözleşmeyi kabul etmediğinizde uygulamadan yararlanma şansınız yok. Sözleşme dediğime bakmayın çok basit bir içeriği var. Sizden istediği tek şey, rehberinizde kayıtlı olan kişileri uygulama ile paylaşmanız. Yani uygulamaya rehberime erişebilirsin ve başkalarıyla paylaşabilirsin diye izin vermiş oluyorsunuz. Zaten uygulamanın çalışma sistemi bunun üzerine kurulu. Sizin rehberinizde kayıtlı olan x kişisinin bilgileri, uygulamanın sizden almış olduğu izin sayesinde numara havuzuna ekleniyor. X kişisi kendi numarasının kayıtlı olmadığı bir kişiyi aradığı zaman, havuza sizin katmış olduğunuz numara ve isim sayesinde x kişisinin aradığı şahıs bu arayanın kim olduğunu görebiliyor. Siz bu kişiyi rehbere nasıl kayıt ettiyseniz karşı tarafa isim o şekilde çıkıyor. Bir numara havuza başka kullanıcılar tarafından dahil edilmemiş ise bu numarayı öğrenme şansınız olmuyor.

Buradan şunu çıkartabilirsiniz. Bu uygulama sayesinde kimliği belirsiz bütün numaraları tespit etmek mümkün değil. Bir 118 servisi değil anlayacağınız. Fakat uygulama beni arayan 10 kimliği belirsiz kişinin 7-8 tanesini rahatça öğrenmemi sağlıyor.

Telefonunuz çaldığı zaman uygulama açılır pencere ile arayan kişinin kimliğini size gösteriyor. Bu pencerenin boyutunu, konumunu ve ne kadar süre ekranda kalacağını hatta ne kadar süre sonra ekranda belireceğini uygulama ayarları içerisinden rahatça ayarlayabiliyorsunuz.

Uygulamanın içindeki arama bölümünden istediğiniz numarayı yazarak bu numaranın kime ait olduğunu öğrenebilirsiniz. Yani birisinin sizi aramasına gerek kalmadan aklınıza takılan numaraları yazın gitsin. Uygulamanın sundukları bunlarla sınırlı değil. Sizi aramasını istemediğiniz çağrıları engellemeniz de mümkün. Hem de tek bir tık ile.

İndirmek Ücretsiz!

Tüm bunlardan sonra size güzel bir haber daha vereyim, bu uygulamayı kullanmak tamamen ücretsiz. Şuan AppStore veya PlayStore uygulamalarına girip ücretsiz şekilde indirebilirsiniz. Ücretli sürüm de mevcut fakat reklam görsellerinin kapatılmasından başka bir işe yaramıyor. Geliştiricilerin kazancı reklamlar üzerinden olduğu için ücretsiz indirmiş olduğunuz uygulamada rahatsızlık vermeyen reklamlar mevcut. Uygulamayı satın alarak bu reklamlardan kurtulabilirsiniz.

Buğra Soykan

Telefon Numarası Kime Ait? Çözüm: CIA (2 Yorum)

Yorum Yaz

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın