Telefon Pil Ömrünü Uzatmanın 6 Yolu

1.299 görüntülenme
Telefon Pil Ömrünü Uzatmanın 6 Yolu

Eğer siz de telefonunuzun pilinin hızlı bir şekilde bitmesinden şikayetçiyseniz, aşağıda vereceğim 6 yöntem ile bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz. Sırayla uygulayacağınız yöntemlere geçelim.

1- Konum Servisleri(GPS)
Konum servisleri özelliğini telefon kullanan çoğu kişi farkında olarak veya olmayarak kullanmaktadır. Başka bir kişiye nerede olduğunuzu veya Swarm uygulaması ile arkadaşlarınıza nerede olduğunuzu bu servis aracılığıyla bildirisiniz. GPS servisi anlık veri akışıyla çalıştığı için pilinizin hızlı tükenmesine neden olur. Konum gönderme ve yer bildirimi işlemlerini yaptıktan sonra, GPS ayarlarından konum servislerini kapalı konuma getirmeniz pil tasarrufu sağlayacaktır.

 

2- Senkronizasyon
Telefonlardaki senkronizasyon özelliği telefonunuzun güncel kalmasını sağlar. Peki, bu gerçekten gerekli midir? Size tavsiyem haftada bir bu özelliği açarak telefonunuzun senkronizasyon yapmasını sağlamak yönünde olacaktır. Gerçekten pil ömrüne etkisi büyük olan bu ayarı kapatırsanız farkı göreceksiniz.

 

3- Ekran Parlaklığı
Pil sorununun en büyük nedeni ekran parlaklığıdır. Kimi kullanıcılar parlaklığı sonuna kadar açarak telefonlarını kullanmaktadırlar. Bu tamamen kişisel bir tercihtir. Fakat parlaklık ne kadar artarsa piliniz o kadar çabuk tükenir. Hatta bazı kullanıcılar telefonlarındaki otomatik ekran parlaklığı özelliğini açarlar. Ben bu özelliği kullanmamanız taraftarıyım. Bu ayarın az ışık olan ortamlarda bazı telefonların ekran parlaklığını gereksizce arttırdığını gözlemledim. Size tavsiyem ekran parlaklığını ortam ışığına göre elinizle ayarlamanız yönünde olacaktır.

 

4- Arka Planda Çalışan Uygulamalar
Telefon yavaşlaması sorununa çözüm yöntemi olarak yazdığım rehberde de bahsettiğim bu yöntemi kesinlikle uygulamanız gerekiyor. Uygulamalarınızdan home tuşu ile çıktıktan sonra, kesinlikle görev yöneticisine girerek uygulamaları sonlandırmalısınız. Arka planda çalışan uygulamalar pil ömrünüzü hızlıca bitirir, pil ömrünü bitirmekle kalmayıp telefonunuzda anlık yavaşlamalara sebep olur.

 

5- WiFi, 2G, 3G, 4G Kullanımı
Çoğu kullanıcının hiç dikkat etmediğinden emin olduğum bir konuya değinmek istiyorum. Telefonunuzu dışarıda kullanırken doğal olarak hücresel veriyi açmaktasınız. Fakat eve geldiğinizde işler değişiyor ve evinizdeki internete bağlanıyorsunuz. Peki evdeki internete bağlandığınız zaman hücresel verinizi kapatıyor musunuz? Ben cevap vereyim, tabi ki hayır. Size tavsiyem wifi ve hücresel veri ayarlarını kullanıma göre açıp kapatmanız. Küçük bir bilgi daha vermek istiyorum. Evdesiniz, telefonunuz evdeki internete bağlı. Hücresel veriyi kapatmış olmanıza rağmen telefon ağında 3G/4G simgesini görürsünüz. Bunu ayarlara girerek yalnızca 2G olarak değiştirirseniz pilinizin biraz daha uzun dayanacağından emin olabilirsiniz. Bu bahsettiğim şeyi çoğu kullanıcı bilmez.

 

6- Güç Tasarrufu Planı
Her telefonda bulunan güç tasarrufunun hiçbir işe yaramaması tabi ki mümkün olamaz. Güç tasarrufu menüsünden, kendinize göre verimli bir plan oluşturabilirsiniz. Örneğin, piliniz %15 in altına düştüğü zaman titreşimlerin kapanmasını veya ekran parlaklığının otomatik olarak azalmasını sağlayabilirsiniz. Bunu bir deneyin derim. Telefonunuz size lazım olduğu anda kapanabilir. Bunun önüne geçmek, yukarıda bahsetmiş olduğum planı uygulamakta gizlidir. Gerçekten çok kısa bir sürede bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

 

Yazımı bitirmeden önce küçük bir bilgi niteliğindeki fikrimi sizlerle paylaşmak istiyorum. Telefon pil ömrüne katkısı olduğu söylenilen programları kullanmanızı kesinlikle tavsiye etmiyorum. Bu programlar kötüdür, sakın kullanmayın demek gibi bir lüksüm tabi ki yok. Sadece kişisel görüşüm bu yönde. Bu programların pil süresini uzatmak yerine daha da aşağı seviyelere çektiğini düşünüyorum.
Telefonunuzun çok mu yavaşladı? Telefonunuzu hızlandırmanız için verdiğim tavsiyelere buradan ulaşabilirsiniz. Sağlıcakla.

Buğra Soykan

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın