Türkiye’nin en çok okunan dijital çizgi romanı TEŞEBBÜS !

1.386 görüntülenme
Türkiye’nin en çok okunan dijital çizgi romanı TEŞEBBÜS !

Teknolojinin gelişmesiyle yazılı kaynakların okunma ve edinme şeklide değişiyor. Yazılan her yazı dijital hale getirilerek okuyuculara ulaştırılmaya çalışılıyor. Böylelikle yazarlar maddi açıdan büyük bir yükten kurtuluyor. Ayrıca yayınlarını İnternet üzerinden yaptıkları için daha büyük kitlelere rahatlıkla ulaşabiliyorlar  . Bunun eksilerini ve artılarını konuşmak ayrı bir tartışma konusu.

Sizinle; Turkcell Dergilik uygulaması sayesinde tanıştığım, beğendiğim, daha çok kişinin okumasını arzu ettiğim  ”Teşebbüs” adlı çizgi romanı paylaşacağım. Genel bilgilerinden bahsedecek olursak, yazarımızın adı Öymen Gür. Kendisi Bilgisayar mühendisi. Geçmişte çeşitli şirketler kurmuş, girişimci yapıya sahip birisi. Bundan dolayı lisansını tamamladıktan sonra, işletme yönetimi ve sosyoloji alanında yüksek lisans yapmış. Yüksek lisansları doğrultusunda pazarlama ilgisini çekmiş olacak ki bu alanda doktora yapmış ve girişimcilikle başlayan on sekiz yıllık iş hayatına son vermiş. Şu anda bir üniversitede yarı zamanlı ders veriyor ve kendini yazılara adamış durumda. Hikayelerinde gördüğümüz olayların çıkış noktası günlük gözlemleri, tecrübeleri ve başına gelen olayların derlemesinden oluşmakta. Öymen Gür’e bu hikayede çizer olarak Çağrı Çoşkun, Asistan Çizer olarak Serdal Bekar ve yayıncı Kuruluş olarak da  BAGU eşlik etmiş.

Şimdi yazımızın önemli kısmına geçelim. Teşebbüs’ün ana karakterleri hakkında biraz bilgi vereceğim Çizgi romanımızın ana karakterleri iki üniversite öğrencisi. Barış ve Metin. Barış Bilgisayar Mühendisliği okuyan, çalışmayı ve mesleği seven özel üniversiteyi burslu kazanmış tabir-i caizse inek ve ilgi görmeyen tiplerden. Metin ise İşletme Öğrencisi, derslere çalışmayan ama işletme konusunda zeki ve mesleğini iyi bilen çapkın, yakışıklı bir öğrenci. Karakterlerin iki uç insan grubunu bizlere yansıtıyor. Hikayenin konusuna gelirsek, iki yurt arkadaşı Barış ve Metin’in acilen paraya ihtiyacı vardır. Birlikte bir iş kurmaya ve para kazanmaya karar verirler. Çeşitli fikirler üretirler ama en mantıklı fikir  ”eskort kızların” pazarlamasına yardımcı olacak bir İnternet sitesi kurmak olur. Baya bir karlı ama bir o kadar da illegal bir işe girişen bu ikili, aslında bu işin ne kadar zor ve sıkıntılı olduğunu hiç beklemedikleri bir şekilde öğreneceklerdir.

Yazarın anlatım diline gelince, basit bir tarzı olduğunu görüyoruz. Dolaylı, düşünce içeren cümleler yerine direkt ve sade cümleler kurmuş. Konunun kafa karıştırıcı olmaması hikayenin akıcılığını daha da arttırıyor. Diyaloglar gerçekten akademik seviyede olmuş. Yazar, konuya yeterince hakim ve geçmişteki eğitim birikimlerini de yazısında oldukça yansıtmış. Bu yüzden hikayenin içerisinde sık sık yazarın hayatından parçalara rastlayabilirsiniz. Özetle iyi bir yazar ve iyi bir çizgi roman. Öymen Gür ismini ileride daha fazla duyabiliriz.

Şimdi bu hikayeye nasıl ulaşacağım sorusuna cevap verelim. Çizgi romanın ilk iki bölümü dijital platformlarda ücretsiz bir şekilde yayımlanmış bulunmakta. Teşebbüs’ün tüm bölümlerine buradan ulaşabilirsiniz. Ayrıca ilk bölümleri de Turkcell Dergilik üzerinden ücretsiz olarak yayımlanmış durumda. Ayrıca Kurukafa Yayınevi’nin ilk dokuz bölümünü bastığı çizgi roman tüm kitapçılarda yerini almış halde. Umuyorum ki çok keyif alacağınız bir çizgi romanla sizleri buluşturmuşumdur. Çok beğendiğim çizgi romanın yaratıcısı olan Öymen Gür’e okuyucusu olarak böyle bir teşekkür etmek istedim. Sevgiler, saygılar.

Ertunç Güdük

Türkiye’nin en çok okunan dijital çizgi romanı TEŞEBBÜS ! (1 Yorum)

Yorum Yaz

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın