Windows Açılışta Num Lock Aktif Etmek

342 görüntülenme
Windows Açılışta Num Lock Aktif Etmek

Size her bilgisayarı açtığınızda yapacağınız bir işi artık yapmanıza gerek olmadığını söylesem? Hemen aklınıza gelmiş olabilir. Pin yazarken yaşadığınız eziyeti unutmanız mümkün değildir. Windows 10’da bulunan bazı kayıt dosyalarının ayarları ile oynayarak bu sıkıntıdan kalıcı olarak kurtulabiliriz. Hemen öncesinde birkaç konuya değinelim.

Num Lock Etkisi

Num Lock tuşu adından da anlaşılacağı üzere kitleme tuşudur. Kitleme(Lock) tuşlarının özelliği ait olduğu özelliği açıp kapatmasıdır. Caps Lock, Scroll Lock diğer kitleme tuşu örnekleridir. Num Lock tuşu genellikle klavyenin sağında bulunan nümerik rakamların kullanımını kapatıp açmak için kullanılır. Aktif olduğunda rakamların özelliklerini kullanırken, pasif duruma geçtiğinde ise alt fonksiyonları aktif olur. Örnek olarak Home, EndPage UpPage Down diyebiliriz.

Pin Girişi

Pin girişi Windows 10 ile gelen ve Windows 8 de bizi çileden çıkaran başka bir sorun olan  parola girme sorunundan kurtarmak amacıyla geliştirilen bir özelliktir. Her şifre ekranında karmaşık ve uzun şifreleri girmekten kurtulmamızı sağlamıştır.

Gereğini öğrendiğimize göre artık işlemimize başlayabiliriz.

1. Windows Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ni açalım.

 

 

 

 

2. Bilgisayar -> HKEY_CURRENT_USER -> Control Panel -> Keyboard yoluna gidelim ve InitialKeyboardIndicators değerini 2 yapalım.

 

 

 

 

 

 

3. Bilgisayar -> HKEY_USERS -> Control Panel -> Keyboard yoluna gidelim ve InitialKeyboardIndicators değerini 2 arttırarak 2147483650 yapalım.

 

 

 

 

Artık başlangıçta böyle bir sorunla karşılaşmak zorunda değilsiniz sonraki yazımızda görüşmek üzere 🙂

Eray Havaylar

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın