Xiaomi Alınır Mı?

925 görüntülenme
Xiaomi Alınır Mı?

Bir önceki yazımda akıllı telefon alırken nelere dikkat etmeniz gerektiği hakkında önemli bilgiler vermiştim(bk.). Şimdi ise sektörü yavaşça ele geçiren Çin Telefonlarına değineceğim. Lider markaların korkulu rüyası olan Xiaomi, ülkemizde de rağbet görmeye başlayınca, bu marka hakkındaki detaylı bilgileri sizlerle paylaşmak ve ürünlerin alınabilirliğinin olup olmadığı konusunu tartışmak istedim. Hangi telefonu almalıyım? Sorusuna cevap olarak bu yazıyı hazırladım.

 

#Xiaomi Hakkında

Xiaomi, Çin/Pekin merkezli dünyanın en büyük 4.akıllı telefon üreticisidir. Marka sadece telefon üretmekle kalmayıp; televizyon, tablet, taşınabilir şarj aleti ve akıllı bileklik gibi teknolojik ürünleri de üretmektedir. Sattığı diğer ürünlere detaylı bir şekilde bakmak için tıklayın. Hem de piyasada kaliteli olarak nitelendirdiğiniz ürünler ile aynı kalitede. Hatta daha kaliteli olan ürünleri bile mevcut. Sattıkları ürünlerin fiyatlarını görünce şaşırmamak elde değil. Ürün fiyatlarını piyasadaki diğer ürünler ile karşılaştırdığınız zaman neredeyse yarı yarıya bir fark olduğunu göreceksiniz. Peki, bu fiyata gerçekten kaliteli bir ürün alma şansınız var mı?

 

#Fiyatına Göre Performansı Nasıl?

Size şunun garantisini verebilirim. Fiyatına göre performansı en iyi olan ürünleri Xiaomi’ den temin edebilirsiniz. Marka sadece f/p ürünlerini piyasaya sürmüyor. Çoğu markanın amiral gemisi adı altında sattığı telefonları rahatça tokatlayacak ürünleri de piyasaya sürüyor. Markanın yeni duyurduğu amiral gemisi modeli olan Xiaomi Mi 6 özelliklerine buradan detaylı bir şekilde bakabilirsiniz. Özelliklerine baktığınız zaman, teknolojik ürün satan mağazalarda eş değer ürünlerin 3.000–4.000 TL fiyat etiketine sahip olduğunu fark edeceksiniz. O kadar yükseğe çıkmaya bile gerek yok. Orta sınıf cep telefonlarında da markanın izlemiş olduğu politika aynı. Daha geçen sene Redmi 3 modelini satın alırken 600 TL gibi bir rakam ödemiştim. Şaka gibi değil mi? Ülkemizde 600 liraya tuşlu telefonu bile zor alırsınız ki aldığım telefon ülke sınırları içerisinde satılan 1000-.1500 TL fiyat etiketine sahip olan modeller ile eşdeğerdi.

 

#Alacağım Ürün Kaliteli Mi?

Marka telefonlarında işlemci olarak MediaTek ve Snapdragon gibi sektörde yer edinmiş markaları seçmekte. Yani içinde kullanılan ürünler kalitesiz değil. Malzemeden de çalmıyorlar. Sadece günümüz markaları gibi kendi isim etiketlerini bastıkları telefona ekstradan ücret yansıtmıyorlar. Telefonun hakkı neyse o kadarını bizden talep ediyorlar. Diğer markaların da izlemesi gereken politikanın bu olduğunu düşünüyorum. İnsanımızın düşünce yapısının da değişmesi gerekiyor. Ne kadar pahalıysa o kadar kalitelidir şeklinde yaklaşırsanız, kazıklanmaktan başka bir ‘’kazanç’’ elde edemezsiniz. Sizin hangi telefonu alacağınıza tabi ki ben karar veremem. Sadece kendi fikirlerimi sizler ile paylaşıyorum.

 

#Kullanışlı Bir Arayüz, Sonsuz Yazılım Desteği

Bu telefonu önermemdeki asıl iki nedene gelelim. Marka kullanıcısının sonuna kadar yanında duruyor. İki sene önce almış olduğum bir telefonun yazılımının hala güncelleştirme alıyor olması çok iyi bir şey. Xiaomi telefonlarında Android işletim sistemini kullanıyor. Ayrıca arayüze baktığınız zaman çok kullanışlı, basit ve sade bir görünüme sahip olduğunu anlayacaksınız.

 

#Tasarım

Gelelim markanın telefonlarında uygulamış olduğu tasarım politikasına. Bu konuda Xiaomi’ yi savunamayacağım. Çünkü markanın kendine özgü bir tasarımı yok. Benim gözümde Samsung ve iPhone markalarını taklit etmekten ileriye gidememiş bir konumda. Kullanmış olduğum telefon için arkadaşlarımın ve yakın çevremin ‘’Samsung mu o?’’ demesi sanırım bunu kanıtlar nitelikte. Tabi ki bazı farklılıklar var, aynı tasarımı uygulayamazlar. Renkler ve zevkler tartışılmaz.

 

#Xiaomi Satın Almak

Ülkemizde yavaş yayılmasının sebeplerinden bir tanesi hatta en büyük sebebi ürünleri satın alabileceğiniz sabit bir yerin bulunmamasıdır. Ne yazık ki marka tam anlamıyla Türkiye’ ye giriş yapmadı. Yurt dışına çıkmış veya orada yaşayan bir akrabanızdan rica ederek almasını isteyebilirsiniz. Bildiğim kadarıyla buraya getirip satan insanlar bile var. Ürünlerin fiyatları az da olsa ülkemize geldiğinde artış gösteriyor. Bu durumun sizler için artık doğal olduğunu düşünüyorum…

Buğra Soykan

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın